Bolna pronacija kod dece

by dragan
Bolna pronacija kod dece

Obično prilikom rešavanja bolne pronacije, roditelji misle da smo mi lekari koji radimo tu korekciju neki čudotvorci, ali to nije slučaj. U pitanju je obična anatomija.

Ali hajde da krenemo od početka.

pronatio dolorosa, bolna pronacija

Šta je bolna pronacija, ili pronatio dolorosa?

Pronatio dolorosa predstavlja jednu veoma specifičnu povredu prilikom koje jedna od kostiju podlaktice, radijus, ili žbica, ispadne ispod jednog ligamenta koji se nalazi u regiji lakra i zove se anularni ligament.

Ono što je bitno napomenuti je da se bolna pronacija javlja samo kod dece, i ne javlja se kod odraslih iz razloga što je kod odraslih anularni ligament vež razvijen, i u odraslom dobu lakše dolazi do pojave uganuća , iščašenje i preloma.

Do bolne pronacije može da dodje prilikom povlačenja deteta za ruku.

Na primer, kada se igra čuvena igra, leti leti i dete se drži rukama za njegove ruke. Tom prilikom se dešava izvlačenje ruke, odnosno radijusa iz anularnog ligamenta i tipične ruke.

Takodje, može da dodje do pojave bolne pronacije i prilikom nasilnog povačenja deteta.

Veoma česta slika je kada jedan od roditelja nasilno vuče dete za ruke, kada se ljuti na njega.

Jedan nešto manje redji uzrok nastanka bolnepronacije je i prilikom igre malog deteta, kada se dete okreće i prevrće po stanu.

Tom prilikom može samo sebi da istegne ruku i da napravi bolnu pronaciju.

Najredji mehanizmi nastanka bolne pronacije su recimo prilikom presvlačenja deteta, i još redji prilikom pada deteta na ruku.

Statistički podaci pokazuju da se pronatio dolorosa nešto češće javlja kod dece ženskog pola. Najčešću su pogodjena deca do 4 godine starosti, ali nije isključena pojava ove povrede ni u odraslom dobu.

Kako se manifestuje bolna pronacija (pronatio dolorosa) ?

Simptomi i znaci bolne pronacije su

  • roditelji dolaze veoma uznemireni u ambulanti kod dečjeg hirurga
  • dete jednom rukom drži drugu ruku
  • dete plače i uznemireno je
  • veoma često dete vrišti od bolova
  • svaki pokret povredjene ruke izaziva pojačanje bolova
  • nema ynakova crvenila, niti deformiteta
  • nema otoka na ruci

Kako se postavlja dijagnoza pronatio dolorosa?

Obično se dijagnoza bolne pronacije postavlja veoma jednostavno. Dovoljno je pogledati detaljno kako dete drži ruku, evidentirati uznemirenost, i može se doneti zaključak da jeste u pitanju bolna pronacija.

Takodje, gotovo uvek postoje jasni anamnestički podaci da je u pitanju bolna pronacija.

Odnosno roditelji deteta navode da postoji povlačenje za ruku, ili specifični mehanizam povrede o čemu smo već pisali.

Nije potreban rendgenski snimak za evidentiranje dijagnoze bolne pronacije, jer se na njemu ništa ni ne vidi. A dete se bespotrebno izlaže štetnom zračenju.

Dovoljno je načiniti detaljan pregled, koji podrazumeva palpaciju, odnosno dodirivanje regije gde se nalazi glavica radijusa, čime dete reaguje time što se povećava bolna osetljivost.

U zemljama zapadne Evrope radi se nekada i ultrazvučni pregled pa i skener, što je bespotrebno trošenje resursa i izlaganje deteta dodatnom stresu.

Kako se leči bolna pronacija?

Lečenje je krajnje jednostavno.

Potrebno je načiniti repoziciju

Potrebno je načiniti repoziciju (vraćanje) pri kojoj se glavica radijusa vraća u svoj anatomski položaj i dete obično počinje da koristi ruku odmah, ili nakon 15ak minuta.

Ukoliko rendgenski snimak ne pokaže prisustvo frakture, a repozicija se ne omogućava korišćenje ruke ni posle 40 minuta, potrebno je plasirati udlagu i ponovo načiniti pregled za dva dana.

Prognoza je obično veoma dobra, ali je neophodno roditelju skrenuti pažnju na rizik od ponovnog nastanka ove povrede.

Ukoliko želite da kontaktirate dr Dragana Stojićevića, možete uraditi slanjem poruke na viber, ili whatsapp ili pozivom na telefon +38169 2161 336.

Instagram profil dr Dragana Stojićevića je na linku ovde.

Ukoliko želite da kontaktirate dr Djordja Nedeljkovića, možete uraditi slanjem poruke na viber, ili whatsapp ili pozivom na telefon +38164 2555 252

Instagram profil dr Djordja Nedeljkovića je na linku ovde.

You may also like

Leave a Comment