Kila kod dece (hernija, bruh)
Kila kod dece, ali za početak jedna zanimljivost.
Da li ste znali da je preponska kila kod dece urodjena stvar, odnosno Vaše dete je rodjeno sa tim poremećajem, ali se nije manifestovala do odredjenog perioda.
Da, dobro ste pročitali, kila kod dece je urodjena stvar.
Zašto nastaje kila kod dece?
Kila kod dece je urodjena stvar, odnosno javlja se kao posledica nezatvaranja trbušne maramice.
Dakle, kila kod dece se ne javlja kao posledica napora, odnosno podizanja tekog tereta, i naprezanja kao kod odraslih osoba.
Ovde nastaje zabuna, jer roditelji dece najčešće kilu primećuju kada se dete napreže i kad plače, kada se napreže ada kaki na primer, itd. I tada roditelji misle da je kila nastala kod njihovog deteta kao posledica naprezanja.
Medjutim, kila kod dece je urodjena stvar kao što napomenuli, ali se manifestovala kada se dete napreže.
Naime, kod dečaka se testisi formiraju u trbušnoj duplji i onda se spuštaju postepeno u skrotum, odnosno u mošnice.
Prilikom spuštanja testisa u mošnice, može da zaostane džep porekla trbušne maramice u samoj mošnici.
Kod devojčica, ovaj džep komunicira sa velikim usminama i tada dolazi do pojave kile kod devojčice.
Takodje, veoma je bitno da shvatite da ovaj džep od trbušne maramice može da zaostane u preponi. I tada nastaje preponska kila kod dece.
U ovom džepu od trbušne maramice, može da se nadje crevo, što potencijalno predstavlja veoma opasnu komplikaciju kod dece, ali može da zaostane i samo tečnost iz trbuha, i tada nastaje vodena kila kod dece.
O vodenoj kili kod dece, pisaćemo u nekom drugom tekstu, ali treba da znate da se vodena kila kod dece naziva i hidrocela.
Veoma je bitno napomenuti i da se kila kod dece javlja češće kod prevremeno rodjenje dece, u odnosu na decu koja su rodjena u terminu.
Kako se manifestuje kila kod dece?
Kila se najčešće javlja u preponi kod deteta.
Najčešće se otok u preponi pojavi prilikom kašlja, plakanja ili fizičke aktivnosti kada se poveća pritisak u trbušnoj duplji.
Otok postoji kao kuglica, ili kugla manjih ili većih dimenzija, ili kao otok u regiji mošnice kod dečaka, ili u regiji velikih usmina kod devojčica.
Ovaj otok može da bude bezbolan, ali ukoliko postoji uklještena kila kod dece, onda postoji i bol i uznemirenost deteta.
Ukoliko je dete komunikativno, može da kaže da ima bolove u preponi, stomaku, ili u mošnici.
Takodje, treba razlikovati vodenu kilu od druge vrste kila, i ovo je u domenu lekara specijaliste hirurgije.
Za ovo je potreban detaljan pregled i o tome nećemo pisati u ovom tekstu.
Ovno što je bitno da kada roditelji primete prvi put kilu kod dece, onda dolaze uznemireni u ambulantu kod plastičnog hirurga. Medjutim, tada im treba objasniti da ovo stanje nije hitno, osim kada postoji uklještena kila kod deteta.
Da li preponska kila može da se uklješti?
Odgovor na ovo pitanje je da. Preponska kila može da se uklješti.
Uklještena kila kod dece je urgentno , odnosno opasno stanje u hirurgiji.
Ovom prilikom može da dodje do pojave uklještenja creva u preponi, ili mošnici, ili jajnika sa jajovodom kod devojčica.
Ako dodje do uklještenja, onda može da dodje do poremećena cirkulacije tog organa, i veoma opasnih komplikacija tipa nekroze, odumiranja organa, pojava sepse, pa i smrtnog ishoda.
Zato, ako postoji i najmanja naznaka uklještene kile do deteta, potreban je HITAN pregled kod lekara specijaliste dečje hirurgije.
U slučaju uklještenja postoji jaka bolnost, kila je tvrda, dete je izuzetno uznemireno, plače, odbija hranu, ponekad povraća i ima krvave stolice
Kako se postavlja dijagnoza preponske kile i kada se obratiti lekaru?
Dijagnoza kile kod dece se postavlja veoma jednostavno, ali je potreban iskusan lekar specijaliste dečje hirurgije.
Prilikom ovog pregleda, ukoliko lekar specijalista dečje hirurgije pritisne prstima ovak otok i lako ga vrati u trbuh, onda postoji nekomplikovana kila kod dece, i ne treba da se plašite.
Kod muškog deteta, ovaj otok može da se nadje u mošnicama, i onda posebnom tehnikom, priliko pritiska na mošnice, može da dodje do vraćanja sadržaja kile kod dece kroz preponu u samu trbušnu duplju.
Kada se ovo dogodi, prilikom pregleda , dete koje je bilo uznemireno i plače, odjednom se smiri i neretko zaspi, kada su recimo bebe u pitanju.
Ono što roditelji treba da znaju je da kada primete otok u preponi, mošnicama, ili velikim usminama kod devojčice, dete odvedu hitno kod lekara na pregled i postsavljanje dijagnoze.
U slučaju pojave otoka u preponi, koji ne može na pritisak da se vrati u trbuh, ukazuje da je kila „uklještena“ i tada je potrebno da se odmah javite lekaru. U tim slučajevima, potrebno je da ne paničite, ali nemojte čelati, već dete odmah odvedite kod lekara.
Kako se leči kila kod dece?
Lečenje kile kod dece je isključivo operativno.
U pitanju je najčešća operacija u oblasti dečje hirurgije. U klinikama i institutima, ova operacija se izvodi svakodnevno.
Nekomplikovana kila kod dece ne zahteva hitno hirurško lečenje i ovo je veoma česta nedoumica kod dece.
Kada roditelji dodju u ambulanti sa detetom koje ima simptome i znake preponske kile, i kada se evidentira da je u pitanju nekomplikovana kila kod dece, onda se roditelji najčešće vraćaju svojoj kući i treba im objasniti da ovo stanje ne zahteva hitno hirurško lečenje, već se dete stavlja na operativni program u danima, ili mesecima koji dolaze.
Takodje, roditeljima treba objasniti da znaju sami da prepoznaju kada je kila uklještena, i da dodju kod pojave simptoma i znakova kod kile , dete odmah odvedu na pregled kod dečjeg hirurga, kako bi se sve ove nedoumice otklonile.
Takodje, veoma je česta pojava i takozvane gigantske kile kod deteta, odnosno na latinskom hernia inguinalis per magna i tada neretko ovo stanje zahteva hitno hirurško lečenje, jer velike kile kod dece znaju svojim prisustvom da pritiskaju okolne organe i da naruše cirkulaciju.
Sa druge strane, ukoliko postoji uklještena kila kod dece, onda takvo stanje zahteve hitno hirurško lečenje, i veoma često se u operacionu salu ulazi po hitnom postupku, ako treba i u sred noći.
U slučaju da se sadržaj kilne kese ne može potisnuti nazad u trbuh ili je prošlo više od šest sati i da je dete krenulo da povraća ne pokušava se vraćanje sadržaja kile rukama, već se dete hitno prima i izvodi se operatvno lečenje.
Kako se izvodi operacija preponske kile (hernijektomija)?
Operacija kile kod dece je najčešća operacija u dečjoj hirurgiji.
Operacija kile kod dece se radi pod uslovima opšte anestezije. BItno je ovo – nemojte da paničite, u pitanju su kratkotrajne anestezije i operacija ne traje dugo.
Bitna je priprema deteta pred operaciju, odnosno potrebno je uraditi kompletnu krvnu sliku i pregled specijaliste anesteziologije pre same operacije, kako bi se isključila mogućnost postojanja nekih oboljenja, ili drugih kontraindikacija za operaciju pod opštom anestezijom.
Neophodno je da je dete zdravo pred operaciju a ukoliko je bolesno potrebno je da prođe najmanje tri do četiri nedelje od izlečenja da bi se operacija bezbedno izvela. Ukoliko se operiše bolesno dete postoji veliki rizik od komplikacija vezano za anesteziju.
Suština je da se jedan dan radi pregled kod anesteziologa, a operacija se najčešće radi sutradan ujutru na gladan stomak deteta.
Suština same operacije kile kod dece je da se identifikuje sama kila koja se nalazi u preponi, ili mošnicama, i da se džep porekla trbušne maramice podveže hirurškim koncem.
Za razliku od kila kod odraslih osoba, kod dece se ne ugradjuju nikakve mrežice i tome slično, već se sama kila podvezuje koncem.Po uvodu u anesteziju i po načinjenom rezu u predelu prepone hirurg pronalazi kilnu kesu nakon čega je oslobodi od okolnih struktura.
Zatim se proveri da je kilna kesa bez sadržaja, podveže se i preseče. Operacija se završava rekonstrukcijom rane. Operacija sa anestezijom traje oko 20- 30 minuta.
Dete u regiji prepone ima veoma mali rez od 1-2 centimetra koji se ušiva produžnim šavom, i ožiljak koji se formira nakon ovog reza je zaista u potpunost nevidljiv.
Ovaj konac se skida sedam dana nakon operacije kile kod dece i ovo skidanje konca je potpuno bezbolno.
Na ožiljak posle operacije možete da mažete neki od krema, melema ili losiona, ali ovo najjčešće nije ni potrebno jer je rez u samoj preponi pokriven vešom i ukoliko je rana precizno ušivena, zaista je ožiljak gotovo nevidljiv.
Koliko traje oporavak nakon operacije preponske kile?
Dete isti dan kada je završena operacija može da ide svojoj kući.
Sto veče, dete se u potpunosti oporavi od anestezije.
Najčešće nije potrebno uzimati nikakve lekove protiv bolova, ali ukoliko se dete žali da ima bolove, bez ikakvih problema možete da mu date naki od anelgetika, tipa brufen, ili panadol sirup.
Previjanje posle operacije najčešće nije uopšte potrebno.
Na ranici se najčešće nalaze steri stripovi koji ne moraju uopšte da se menjaju do skidanja konaca. Ono što roditelji treba da znaju je da zaštite ranu od kvašenja, odnosno da dete ne upiški po flasterima, i može u tom cilju da stavi preko flastera neku gazu, ili krpicu.
Dakle, konci se skidaju najčešće posle sedam dana od operacije.
Detetu bi trebalo objasniti, ukoliko je komunikativno da treba mesec dana da se suzdržava od napora, treninga i vožnje bicikle.
Ukoliko želite da kontaktirate dr Dragana Stojićevića, možete uraditi slanjem poruke na viber, ili whatsapp ili pozivom na telefon +38169 2161 336.
Instagram profil PRVE ORDINACIJE IZ OBLASTI DEČJE HIRURGIJE NALAZI SE NA LINKU OVDE
Instagram profil dr Dragana Stojićevića je na linku ovde.
Ukoliko želite da kontaktirate dr Djordja Nedeljkovića, možete uraditi slanjem poruke na viber, ili whatsapp ili pozivom na telefon +38164 2555 252
Instagram profil dr Djordja Nedeljkovića je na linku ovde.
Takodje, možete popuniti i kontakt formu na sajtu, i poslati direktnu poruku na email ukoliko Vam je tako lakše.
Ukolik je dete manje, onda ga samo ne treba ohrabrivati na velike napore u tom periodu.