Ravna stopala kod dece

by dragan
ravna stopala kod dece

Ravna stopala kod dece, ravni tabani

Ravna stopala kod dece, ravni tabani, su čest i svakodnevno viđeni problem.

Ravna stopala ili ravni tabani predstavljaju spuštanje svoda stopala pri čemu stopala u celini  zauzimaju položaj ka spolja tj valgusni položaj. Taj položaj stopala u spolja može biti manje ili više izražen.

Sreća je da je u najvećem broju slučajeva to bezazleni problem.

Ipak da li će neko imati problem u životu zbog ravnih stopala zavisi pre svega od tipa ravnih stopala.

Nekad muškarci nisu išli u vojsku zbog ravnih tabana, a da li je i danas tako pročitajte u tekstu ispod.

Ovo morate obavezno znati o ravnim stopalima:

Sva deca imaju ravna stopala do treće ili četvrte godine života.

To su prividno spušteni svodovi.

Razlog leži u masnom jastučeta u svodu stopala koje u ranom uzrastu verovatno štiti dečije stopalo. Zato se deca u ranom uzrastu oslanjaju na celo stopalo.

Nakon ovih godina dolazi do postepene atrofije tj nestajanja masnog jastučeta i formiranje svoda.

Anatomija i funkcija stopala

Stopalo se sastoji od velikog broja kostiju, mišića i ligamenata koji ih međusobno povezuju.

U svakom stopalu postoji 26 kostiju, 33 zgloba i brojni mišići, ligamenti, tetive, spojnice koje omogućavaju stopalu njegovu pravilnu funkciju.

Ako stopalo ima normalan razvoj luk stopala je izdignut kada čovek stoji i postoji prostor između svoda stopala i podloge.

Bitno je da sve ove gore pomenute strukture budu uredne da bi se obezbedio normalan luk.

Ravna stopala, vrste ravnog stopala

Ravna stopala nastaju iz dva razloga. Prvo je urođeno ravno stopalo, a drugo je stečeno u toku života. 

  • Urođeno ravno stopalo je takav deformitet da je kod njega poremećena anatomija kostiju u smislu položaja i izgleda te nastaje ravno stopalo. Ova ravna stopala moraju da se rešavaju u ranom uzrastu, a rešenje je najčešće operacija.
  • Stečeno ravno stopalo nastaje u toku života. Na njega mogu delovati spoljni faktori i neki nasledni faktori. Smanjena fizička aktivnost, loša ishrana i gojaznost, loša obuća, oboljenja na stopalima u smislu artritisa, povreda tetiva i preloma kostiju, sve su to faktori koji mogu dovesti do pojave ravnih tabana. Ukoliko dete ima i prirodnu naslednu labavost tj hiperelasticitet na nivou ligamenata i to je jedan od faktora nastanka ravnih stopala. Čak 20 do 30% populacije u savremenim dobu ima određenu vrstu hiperelasticiteta.

U savremenom dobu glavni razlog nastanka ravnih stopala je smanjena fizička aktivnost, gojaznost i hodanje po čvrstim i ravnim podlogama.

Glavna klinička podela kod ravnih stopala je:

  • Rigidno ravno stopalo, ređe i sklono komplikacijama
  • Fleksibilno ravno stopalo, znatno češće i bezazlenije

Određivanje tipa ravnog stopala, pregled stopala

Koji tip stopala neko ima određuje se u toku pregleda. Pregled mora biti precizan radi pravilne dijagnoze i određivanja pravog tretmana za stopalo. Stopala se pregledaju iz svih uglova.

Od napred, pozadi i sa strane. Uz posmatranje stopala koristi se i nekoliko jednostavnih testova. Jedan od njih je stajanje na prstima.

Naime deci kažemo da stanu na prste i potom određujemo kako se formira i da li se formira svod stopala. Kod dece koja imaju fleksibilna stopala svod se lepo formira. Kod rigidnog stopala nema formiranja svoda.

Stopala se sagledavaju u celosti i sa svih strana.

Stopala se obavezno pregledaju zajedno sa donjim ekstremitetima radi uočavanja eventualnih dodatnih problema. Ukoliko je neophodno za pojedine deformitete stopala potrebna je i dodatna Rtg dijagnostika, rendgenski snimak stopala u dva pravca.

Lečenje ravnog stopala

Lečenje ravnog stopala tj ravnih tabana može biti pasivno ili aktivno, hirurški ili nehirurški.

Terapijski modalitet zavisi od tipa stopala, uzrasta i drugih individualnih karakteristika. Lečenje se određuje od strane lekara.

Ovde ćemo vam dati samo neka osnovna uputstva i smernice koje se tačno određuju nakon pregleda lekara, a najviše se tiču fleksibilnih ravnih stopala.

Kod dece do 3,4 godine život lečenje nije potrebno, osim ako ne govorimo o teškim urođenim deformitetima stopala koji zahtevaju hirurško lečenje.

Kod fleksibilnih ravnih stopala nakon tog uzrasta potrebno je praćenje uz male savete i aktivnosti u smislu prevencije udruženih tegoba. U starijem životnom dobu lečenje zavisi od uzrasta i tipa stopala.

Ulošci za stopala služe kao pasivna pomoć za ravna stopala.

Ulošci kao takvi ne leče stopalo već sprečavaju dalje pogoršanje stanja. Ulošcima sprečavamo opterećenje na potkolenice i poremećaje u smislu nastanka X nogu. Uz uloške savetuje se da deca budu što više bosa kad mogu. Hodanje po travi, pesku, šljunku, travi, neravnim površinama pruža stimulans za taban stopala. Svod je tako aktiviran tj mišići stopala koji preuzimaju ulogu od slabih ligamentata i tako stopalo zauzima korektni položaj. Ovo je lako obezbediti u letnjim uslovima kada je toplo. Za zimske uslove savetuju se pomagala koja imitiraju nervne površine radi aktivacije mišića stopala. Hod po pločicama, parketu, ravnim površinama nemaju uspeha.

Što se tiče cipelica za decu, uvek kod roditelja postoji nedoumica koja cipele kupiti za dete u najranijem uzrastu.

Često se roditelji vode time da cipela ima uložak. Ipak znajte da uložak nije glavni faktor koji određuje kupovinu cipela. U ranom uzrastu kod dece sama cipela je bitna. Naša preporuka je da cipelica u ranom uzrastu za ravna stopala mora biti duboka, čvrsta i na šniranje. Jeste lakše je na čičak vezivanje. Ali čičak traka ne drži stopalo u čvrstoj poziciji. To je uvek veliki problem za roditelje čija deca idu u vrtić. Što se tiče dubine cipele, cipela mora biti bar jedan prst iznad članka jer tako daje stabilnost skočnom zglobu. Ukoliko cipelica ima i uložak to je samo pozitivni dodatak plus. Taj uložak se često naziva ”anatomski uložak” jer ima izdignuće i tako deluje na svod stopala, tj imitira svod. Ulošci mogu biti predefinisani ili s mogu izrađivati po meri stopala. 

Ortopedska cipela kao takva nije potrebna, ukoliko vam lekar ne savetuje drugačije. Za ortopedske cipele postoji prava indikacija i nju određuje lekar.

Današnje ortopedske cipelice se ne razlikuju mnogo po izgledu od obične cipele tako da je estetski to prihvatljivo i za decu i za roditelje, te nema straha od stigmatizacije dece od okoline. Oropedska cipelica se obično nosi do 8 godine života, nakon čega više nema bojazni od mogućnosti nastanka sekundarnih deformiteta, te i lečenje ravnih stopala tu može stati. Po nekim autorima nije osma nego 12a godina života, ali tu i dalje postoje diskusije u naučnim krugovima. 

U svakom slučaju savetuje se da se svako dete bavi sportom. 

Sport je jako bitan. Sportovi koji jačaju muskulaturu oko skočnog zgloba, mišiće potkolenice i stopala su jako delotvorni i dete se mora uputiti na neki od njih.

Devojčicama se savetuje npr balet, a i jednim i drugima neki od borilačkih sportova tipa karate, judo. Naime na tim sportovima deca su bosa te su mišići stalno aktivirani, plus te vrste sportova kao takvi aktiviraju mišiće nogu što sve jača skočni zgloba stopala.

Što se tče fizikalne terapije ona se savetuje kod dece nakon pete godine života jer se sa njima tada može uspostaviti kontrakt i saradnja u punom smislu te reči. Do tada fizikalni tretman ide kroz igru i zabavu. Jedna od poznatih vežbi kroz igru je hvatanje prstima kliker, maramica i slično.

Vodite decu u prirodu, na travu, šljunak, pesak, to je velika pomoć.

Hirurške metode lečenja su rezervisana za stopala sa urođenim deformitetima i sprovode se u ranom uzrastu deteta. Ovde ćemo isključiti decu koja boluju od drugih urođenih anomalija ili bolesti koje za posledicu imaju i ravna stopala. Tu se lečenje ravnih stopala sprovodu u sklopu lečenja i osnovnog oboljenja. 

Ravna stopala kod odraslih 

Obzirom da se nakon lečenja problema ravnih stopala u dečijem uzrastu ponovne tegobe tek mogu javiti u staračkom dobu kada prirodno starenjem popuste ligamenti, ravna stopala uglavnom ne prave tegobe u aktivnom životnom dobu. 

U staračkom dobu se ne savetuju ortopedske cipele već ulošci koji olakšavaju tegobe u smislu bolova ako ih uopšte neko i ima. Ranije u toku života tegobe se pojavljuju kod gojaznih osoba ili kod osoba koje rade isključivo stajaće poslove.

Tegobe koje se mogu pojaviti u starijem dobu su bol u stopalima, bol u potkolenicama, osećaj umora.

Sada kada znamo sve ovo, ostaje da odgovorimo da li stvarno muškarci i dalje ne bi išli u vojsci u zbog ravnih stopala. Odgovor je ne.

Naime u najvećem broju slučajeva ljudi koji imaju ravna stopala nemaju tegobe i reče je fleksibilnom ravnom stopalu. Naime donji ekstremiteti tj noge su im prilagođene ovom problemu, izbalansiran je problem te nemaju tegobe nikada. Ravna stopala u ovom smislu gledamo ako varijitet ljudske prirode, kao boju očiju.

Ukoliko želite da kontaktirate dr Dragana Stojićevića, možete uraditi slanjem poruke na viber, ili whatsapp ili pozivom na telefon +38169 2161 336.

Instagram profil dr Dragana Stojićevića je na linku ovde.

Ukoliko želite da kontaktirate dr Djordja Nedeljkovića, možete uraditi slanjem poruke na viber, ili whatsapp ili pozivom na telefon +38164 2555 252

Instagram profil dr Djordja Nedeljkovića je na linku ovde.

You may also like

Leave a Comment